NILE CRUISE

Týden strávený plavbou na luxusní výletní lodi hotelového typu Le Beau Rivage na řece Nil od Luxoru a Karnaku až do Asuánu a zase zpět. Z pohodlí lodi budeme každý den vyrážet ke starověkým egyptským památkám, samozřejmě s česky mluvícím průvodcem.

Program plavby

Sobota

Do Egypta na letiště do Hurghady přiletíte ráno kolem šesté hodiny. Na letišti si zakoupíte vízum a projdete kontrolu dokladů, vyzvednete si zavazadla a před budovou letiště už vás bude očekávat česky mluvící delegát egyptské společnosti Diamond Fleet, v jeho doprovodu uložíte zavazadla do připraveného busu a společně vyrazíme na asi čtyř hodinovou cestu na jihozápad do Luxoru. Tam už bude připravená luxusní obytná loď LE BEAU RIVAGE. Nalodíme se a vyřídíme všechny nezbytnosti s check-in, ubytujeme se a poobědváme.

Sobota

Po poobědové siestě už budeme schopní vyrazit na první výlet do chrámového komplexu Karnak. Na loď se vrátíme na večeři. Po večeři i celou dobu pobytu na lodi si můžeme užívat servis ochotného personálu, možnost posezení v salónu nebo na slunné vrchní palubě s bazénem, umělou trávou, lehátky a stolky a křesly k posezení včetně baru s obsluhou. Prostě pohoda….

Neděle

Druhý den se po snídani vydáme na západní břeh Nilu. Místo, kde zapadalo slunce, bylo pro staré Egypťany symbolem konce, takže právě zde se nachází Údolí králů a Údolí královen. Obě jsou plná podzemních chodeb zakončených pohřebními komorami králů, královen, jejich dětí, ale i nejvyšších šlechticů. My navštívíme Údolí králů a v něm několik hrobek, každý podle vlastního výběru. Mimo tato pohřebiště zde budeme obdivovat i architektonicky ojedinělý Chrám královny Hatšepsut částečně zapuštěný ve skále. Při dobré viditelnosti můžeme zahlédnout na protějším břehu Nilu Karnak. Cestou zpět na oběd na lodi se ještě zastavíme v úžasném obchodu s výrobky z kamenů. Vše je ruční práce, kterou nám několik šikovných mužů i předvede na alabastru.

Neděle - Pondělí

Odpoledne konečně vyplujeme. Cestou budeme muset zdolat systém zdymadel u města Esna, kde si přijdou na své i milovníci techniky. Sledovat umění kapitána lodě při průjezdu těsným prostorem je zajímavé. A přitom vidíte, jak rychle stoupáte i s lodí vzhůru o několik metrů. Ještě večer doplujeme až do Edfu, kde druhý den po snídani navštívíme další ze staroegyptských chrámů - Chrám boha Hóra v Edfu je zřejmě nejzachovalejší starověký chrám v Egyptě a vy budete nadšeni stejně jako my už při prvním pohledu na tu majestátnost a nádhernou výzdobu venku i uvnitř. Tentokrát ale nepojedeme autobusem jako obvykle. Z přístavu do chrámu i zpět nás povezou místní vozkové malými kočáry taženými jedním koněm. Tyto kočáry jsou nazývany hantour, jsou to tradiční arabské povozy obvyklé v povodí Nilu.

Pondělí

Po návratu na loď se naobědváme a opět vyplujeme dál proti proudu Nilu až do Asuánu. A pokud znáte egyptskou krajinu u břehů Rudého moře, tak tohle je úplně jiný Egypt, úplně jiná krajina. Ať se na ni z lodi podíváte ráno se svítáním, během dne v plném slunečním svitu, večer se západem slunce nebo v noci se světly měst a měsíce.

A ještě malá poznámka, když už jsem zmínila směr proti proudu Nilu. Jistě jste už slyšeli nebo ještě na našem výletu uslyšíte označení Horní a Dolní Nil. Je to přesně obráceně než na mapě nebo glóbu. Řeka Nil teče z jihu na sever. To znamená, že Horní Nil je na jihu a Dolní Nil je na severu.

V Asuánu na pár dní „zakotvíme“ To slovo mám záměrně v uvozovkách. Vzhledem k počtu hotelových lodí na Nilu se všechny nevejdou v přístavištích podél břehu, takže je zajímavé sledovat, jak se vyskládají a zaparkují jedna vedle druhé směrem do středu řeky. Kapitáni i celá posádka toto zvládají s lehkostí a neskutečnou rychlostí. Takže když jsme třeba třetí v pořadí od břehu, při výstupu z lodi procházíme dvěma jinými stejně velkými loděmi. Každá z nich je uvnitř jiná a každá je nádherná. A vždy vás zdraví příjemný personál.

Úterý

Následující den po snídani opět vyrazíme na cesty. Jako první nás čeká Vysoká přehrada u Asuánu postavená jako druhá na Nilu, dokončená v roce 1971. Mimo regulace hladiny Nilu a záplav má důležitou funkci i jako vodní elektrárna. Díky této přehradě vzniklo Násirovo jezero, na které zde máme nádherný výhled.

Úterý

Dále nastoupíme na malou výletní loď, abychom navštívili další ze starověkých egyptských chrámových komplexů Philae, který byl v letech 1972-1980 díky UNESCO přemístěn ze svého původního ostrova asi 300 metrů dál na jiný, jinak by byl navždy ukrytý pod hladinou Vysoké přehrady. Vše v ceně zájezdu. Večer nás čeká společenská akce – Galabia párty. Galabia (jellabiya) je tradiční egyptský oděv volného střihu z údolí Nilu, který se nosí také v Súdánu, Etiopii a Eritreji. Barevný egyptský styl nosí muži i ženy. Tyto oděvy nejsou samozřejmě podmínkou pro vstup na párty, ale rozhodně si to všichni víc užijeme. Koupit je můžete na kterémkoli tržišti nebo u prodejců suvenýrů při vstpech do navštěvovaných památek. Ale k prodeji jsou i přímo na lodi včetně typických egyptských šperků. Vyrábějí se v pánském i dámském provedení. Různě barevné i zdobené, takže mohou být i pěkným a praktickým suvenýrem.

Středa

Ve středu je možnost volby. Kdo bude mít zájem, může navštívit jeden z nejkrásnějších chrámů Egypta Abu Simbel. Opustíme loď už kolem páté hodiny ranní a autobusem pojedeme asi 3 až 4 hodiny až k chrámu, tedy přesněji řečeno k oběma chrámům. Jedná se totiž o dvojici chrámů vytesaných ve skalním masivu a v letech 1963 – 1968 opět díky UNESCO přestěhovaných na toto vyvýšené místo do bezpečí před zatopením Vysokou asuánskou přehradou. Vzhledem k dálce od Asuánu (asi 290 km) a výši vstupného, není možné cenu tohoto výletu zahrnout do celkové kalkulace zájezdu a dáváme možnost výběru. Každopádně doporučujeme si návštěvu těchto monumentů připlatit. Jedná se o příplatek 100 $ na osobu za cestu, vstupné i česky mluvícího průvodce. Odtud odjedeme kolem 11. až 12. hodiny zpět na loď. Poobědváme a trochu si odpočineme.

Středa

Kdo bude mít zájem o další program, je možnost kolem páté hodiny odjet opět k chrámu Philae, který už známe z předešlého dne, na zvukovou a světelnou show v angličtině trvající asi půl hodiny. I toto je výlet za příplatek. Tentokrát 50 $. Na večeři se vrátíme zpět na loď.

Středa

Oba středeční programy jsou dobrovolné, přesto doporučujeme alespoň návštěvu Abu Simbel. Jednak je to skutečně jedinečná podívaná a za druhé chrám Philae navštívíme o den dříve. Kdo nebude mít zájem ani o jeden z výletů, zůstává na lodi nebo se může jít projít do města Asuán. Ve městě jsou Asuánské muzeum a Muzeum Nilu, spousta tradičních Café i restaurací. Ale také moc pěkné tržiště zvané souk, kde můžete nakoupit spoustu tradičního egyptského zboží od bylin, koření, ovoce a zeleniny ( i sušené), přes oděvy a textilní i kožené doplňky až k různým suvenýrům a občerstvení.

Čtvrtek

Ve čtvrtek po snídani je opět výlet. Zájemci vyrazí malou výletní lodí i s průvodci nejprve na Kitchenerův ostrov do Botanického parku, který byl založen roku 1928 a kde můžete vidět rostliny dovezené z celého světa a zároveň spoustu druhů ptactva, které zde našlo pokojné útočiště. Z ostrova pak poplujeme dál do Nubijské vesnice. Zde uvidíte tradiční nubijské domy, kulturu a ručně vyráběné předměty. Samozřejmě s možností nákupu suvenýrů ale občas i uměleckých děl. Nákupem podpoříme tradiční nubijskou kulturu. Nubijská vesnice je neskutečný zvukový i barevný zážitek. Tento výlet vyjde na 40 $.

Čtvrtek

Po návratu na oběd naše loď odrazí od břehů Asuánu, tentokrát směrem zpět na sever po proudu řeky. Navečer tak přistaneme poblíž chrámu Kom Ombo a muzea krokodýlů, neboť jedna z částí Kom Ombo je zasvěcena právě „krokodýlímu“ bohu Sobekovi. Krokodýli jsou ještě dnes v Egyptě v okolí Nilu uznávaní jako symbol štěstí, úrody a plodnosti, takže byli uctívaní a balzamovaní. Hlavně mezi Nubijci. Na večeři budeme zase zpět na lodi.

Pátek

V pátek už budeme opět v Luxoru, takže se konečně podíváme i do chrámového komplexu Luxor. I toto je areál s několika chrámy a více než 3 km dlouhou sfingovou alejí propojující Luxor s Karnakem.

Pátek

V sobotu, v neděli nebo v pátek kotví naše loď ve městě Luxor a kdokoli z vás může využít nabídku proletět se v horkovzdušném balónu s úchvatnou vyhlídkou na Nil, město Luxor, Chrámové komplexy Luxor i Karnak, ale také na celý západní břeh s Údolím králů a královen a chrámem královny Hatšepsut. Tento vzdušný zážitek stojí 100 $.

Pátek - Sobota

Po večeři je odpočinek a příprava na odjezd na letiště. Autobus nás vyzvedne asi kolem půlnoci. Na cestu dostaneme snídaňový balíček. Pojedeme přes noc, abychom byli na letišti do páté hodiny ranní. Letadlo odlétá před sedmou a v Čechách jste kolem půl jedenácté dopoledne.