POTÁPĚNÍ

Egyptské Rudé moře nabízí potápění světové úrovně s vynikající viditelností vody po celý rok. Oplývá mořským životem a velkým množstvím potápěčských lokalit včetně vraků, korálových útesů a možností driftových ponorů. Rudé moře je ideální destinací pro všechny potápěče.

Na naší výpravě plánujeme návštěvu těchto zajímavých míst:


Ras Mohammed

Park Ras Mohamed se nachází na jižním cípu Sinaje, který je známý svými dechberoucími stěnami bohatými na měkké a vějířovité korály obydlenými obrovskými hejny ryb. V roce 1983 schválila egyptská vláda zřízení národního parku Ras Mohammed. Pobřeží je více než míli zcela opuštěné, bez přístřeší. Východní pobřeží tvoří vysoký fosilní korálový útes, který je na několik desítek metrů přerušen jedinou přístupnou pláží. K vidění jsou zde například pelagické druhy, včetně kladivounů a gigantických tuňáků. I všudypřítomné barakudy a chňapalové. Ras Mohammed je skvělé místo k setkání s napoleonem. Druhá strana, obrácená na západ, je mnohem mělčí a tvoří část náhorní plošiny, která obklopuje útes Yolanda. Na útesu sedla jsou doslova tisíce jackfish, batfish a všemožných rejnoků, obřích murén a hogfish. Dávejte si pozor na štíry, které jsou na jiných potápěčských lokalitách k vidění jen zřídka, zde je zřejmě potkáte. Zakončíme náš ponor nad troskami vraku 'Yolanda', který si z tohoto útesu učinil místo posledního odpočinku v 70. letech. Vezl náklad standardních britských záchodů, van a trubek, které se zde už staly součástí mělkého útesu. Můžete si užít humorný pohled na tolik toalet na mořském dně!


Shark & Yolanda reef

Neuvěřitelnou podívanou na hejna stovek barakud, jackfish a batfish, která se vám objeví před očima, si užijí jen ti, kteří mají dostatečné technické know-how, jak čelit proudům, které jsou občas extrémně silné. Je zde mimořádná koncentrace fauny zejména v létě a opravdu rozmanité mořské prostředí. Loď, která zpočátku trčela uprostřed nad vodou, byla následně počátkem roku 1987 zatlačena vlnami do hloubky 50 m a nakonec se po prudké bouři z 15. března 1987 potopila až na samé dno.


SS Thistlegorm

Nejznámější vrak Rudého moře a pravděpodobně jedno z 10 nejlepších míst světa pro vrakové ponory. 129 m dlouhá anglická nákladní loď plující k britským jednotkám v severní Africe byla bombardována Němci 6. října 1941. Mimořádně zajímavé ponory k vraku, který je výjimečný svou historickou hodnotou a stavem. Maximální hloubka je 32 m. Uvnitř najdete motocykly, auta a dokonce i tanky z 2. světové války. Je také domovem pro obrovská hejna ryb. Obvykle zde zajišťujeme 2-3 ponory: 1. je prohlídka zvenčí, 2. se podíváme dovnitř vraku a pokud nebude proud, zakončíme nočním ponorem.


Salem Express

Salem Express může být pro někoho až dramatický ponor. Při jedné z nejhorších námořních tragédií všech dob zde zahynulo kolem 500 lidí. 100metrový trajekt byl na zpáteční cestě z Mekky do Safagy po každoroční muslimské pouti v prosinci 1991, kdy během bouřlivé noci narazil na útes a rychle se potopil, aniž by posádce a cestujícím poskytl příležitost nastoupit do záchranných člunů. Nyní je domovem vzkvétajícího podmořského života, včetně slavné místní frogfish, rejnoků modro skvrnných a butterflyfish. Samotná loď je pokryta velkým množstvím tvrdých a měkkých korálů. Je to jeden z největších vraků v egyptském Rudém moři – zhruba stejně velký jako Thistlegorm. Salem express leží v hloubce 30m, vršek lodi je ve 12m.


Shaab el Erg

Útes ve tvaru podkovy, nazývaný také „Dům delfínů“ mezi Hurghadou a El Gounou, bývá první zastávkou na každém severském výletu na lodi. Ponor nabízí velmi přitažlivou korálovou zahradu, která se táhne od okraje útesu. S velkou pravděpodobností se zde můžete setkat s delfíny.


Abu Nuhas

Tento velký útes, také známý jako „hřbitov lodí“, se vynořuje dvě míle severně od ostrova Shedwan u ústí Gobalského průlivu. Na mořském dně v jeho okolí leží asi sedm potopených lodí z různých epoch. Kvůli silnému vlnobití je často možné potápět se k vrakům pouze ze člunu. Na chráněné jižní straně útesu jsou dva krásné ergy známé jako Yellow Fish Reef, které nabízejí vynikající noční ponor.


Carnatic

Carnatic byl nádherný 90metrový plachetní a motorový parník vypuštěný společností P&O v roce 1862. Převážel náklad vína a „londýnskou sodovku“ v charakteristických oválných lahvích a plavil se po indické cestě do Bombaje. Narazil na útes v roce 1869 a zůstal na hladině několik hodin, než se potopil u útesu Sha'ab Abu Nuhas. I po tak dlouhé době pod vodou je pozoruhodně zachovalý. Leží na jedné straně se zádí ve výšce 24 metrů a přídí ve výšce 16 metrů. Paluba trupu odpadla a odhalila zčernalé podpůrné konstrukce, které jsou nyní zahalené do tvrdých a měkkých korálů. Velmi fotogenický vrak je nyní domovem několika murén, velkých kaniců a chobotnic.


Dunraven

Populárním vrakem je Dunraven, viktoriánská parní plachetnice. Převážela koření, zlato a dřevo z Indie, když se potopila v roce 1876 na své cestě z Bombaje do Anglie. Legenda říká, že narazila na útes po opileckém sporu mezi kapitánem, jeho manželkou a prvním důstojníkem a brzy poté se potopila poblíž Suezského zálivu. Přestože byl z vraku vyzvednut náklad týmem archeologů na počátku osmdesátých let, k Dunravenu je stále zajímavý ponor. Vrak tohoto 72 m dlouhého anglického parníku leží na jižním bodě Sha'ab Mahmoud, mezi řadou mělkých útesů a lagun. Jeho trup leží vzhůru nohama v maximální hloubce 29 m. Zcela pokrytý korály se vrak stal domovem pro širokou škálu mořského života včetně tisíců glassfish, goatfish, murén, kaniců, napoleonů a dalších.


Giannis D

Giannis D (postaven v roce 1969), velká řecká nákladní loď – známá svým nákladem dřeva – narazila v roce 1983 na útes Abu Nuhas a během šesti týdnů se pomalu potopila, přičemž ležela v maximální hloubce 28 metrů. Vrak je rozbitý uprostřed a příď i záď jsou nedotčeny. Na zádi je otvor, kudy se můžete dostat až k vrcholu vraku do kapsy zachyceného vzduchu. Vrátit se musíte stejnou cestou, kterou jste tam vlezli. Na přídi je vidět, že byla loď přejmenována, pod vrstvou barvy je vidět staré jméno. Očekávat můžete glassfish, štíry, skaláry, pyskouny a napoleony. Ponor lze zakončit překročením útesu, nebo vyšplháním na stožár, který se tyčí jen čtyři metry pod hladinu.


Umm Gammar

V překladu znamená „Matka Měsíce“. Plošina útesu, vrcholy s trhlinami a tunely jsou velmi pěkné. Na konci ponoru můžete narazit na velké Liškouny, kteří si běžně užívají nad útesem. Jsou zde často k vidění volně plavající murény a želvy a pokud budete mít štěstí, můžete potkat i žraloka útesového.


Panorama reef

Kotví se na jihozápad od tohoto velkého oválného útesu. Jedna plošina leží na severozápadě a další na jihovýchodě. Jeden z nejlepších nástěnných ponorů v Rudém moři. Na jižní náhorní plošině v podstatě zaručeně uvidíte několik napoleonů nebo želv. Celá náhorní plošina je pokryta měkkými korály. Během své bezpečnostní zastávky byste měli prozkoumat obrovské sasankové město, které nabízí jižní zeď. Pelagické druhy, jako je tuňák, čas od času navštěvují i další predátoři, jako jsou trevally obří a barakudy, loví v obrovských hejnech fusilierů. Severní plošina je jedním z nejlepších driftových ponorů, jaké můžete v Rudém moři zažít. Po levé ruce najdete kvanta černých lipnic, malých barakud a krásných měkkých korálů s obrovským spektrem barev! Ryby štíří, španělští tanečníci a další zajímaví zástupci moře jsou také k vidění. Byli zde spatřeni rejnoci, žralok bílý, žralok šedý, žralok hedvábný a dokonce i oceánští bílí.


UPOZORNĚNÍ**

Odjezd/příjezd z přístavu a tento vzorový itinerář pro tuto oblast Rudého moře a plánované lokality pro potápění a navrhovanou trasu nelze zaručit. Počasí může ovlivnit všechna místa ponorů a itinerář, konečná trasa a rozhodnutí o ponoru jsou na absolutním uvážení kapitána a potápěčských průvodců. V případě změn jsou všechny transfery poskytovány do další mariny a nemůže se jednat o vrácení peněz nebo kompenzaci.


Základní informace

18 – 22 plánovaných ponorů.

Doporučená kvalifikace a zkušenosti jsou AOWD + 30 ponorů


Nabízíme pronájem vybavení.

Rozvrh plavby

1. den 2. - 6. den 7. den 8. den
Transfer z letiště a check-in na lodi
1-2 zkušební ponory v blízkosti přístavu
3 – 4 ponory denně včetně nočních 1 - 2 podle času odletu
(Respektujeme doporučovaných 24 hodin bez potápění před letem.)
Návrat do přístavu.
Check-out a transfer na letiště.